subota, 31. siječnja 2015.
KuVarijacije-Svetosavski pereci
KuVarijacije su mjesečna igra namijenjena vlasnicima food blogova sa područja bivše Jugoslavije. Osnovna ideja je da svi sudionici pripreme isto jelo i objave post o njemu istog dana, najčešće zadnjeg u mjesecu. U postu prokomentiraju svoja zapažanja o receptu i eventualne poteškoće u pripremi istog.
U siječnju smo pripremali svetosavske perece.
Jako sam zadovoljna ovim receptom, pereci su divni, hrskavi izvana a mekani unutra. Ja sam im dala mediteranski štih dodajući u tijesto maslinovo ulje. Radila sam samo pola mjere iz origanalnog recepta i dobila sam osam pereca srednje veličine.
RECEPT:
Recept za ispis
150 g oštrog brašna
250 g brašna
20 g svježeg kvasca
malo šećera
1/2 žličice soli
100 ml toplog mlijeka
150 ml tople vode
50 ml maslinovog ulja
SLANI PRELJEV:
1,5 žlica brašna
1/2 žlice soli
po potrebi hladne vode
PREMAZ:
1 jaje
U toplo mlijeko staviti 2 žlice oštrog brašna, malo šećera i namrvljeni kvasac. Izmiješati pa staviti na toplo i ostaviti da odstoji 10-ak minuta dok se kvasca ne aktivira i smjesa postane pjenasta.
Na radnu površinu prosijati obje vrste brašna. U sredini napraviti udubinu pa u nju staviti maslinovo ulje i zapjenjeni kvasac. Umijesiti glatko tijesto. Tijesto mijesiti 5 minuta a ukoliko se lijepi po potrebi dodati i malo brašna. Pokriti tijesto pa ga ostaviti da se diže 30-ak minuta.
Dva lima obložiti papirom za pečenje. Dignuto tijesto istresti na pobrašnjenu radnu površinu pa ga podijeliti na 8 jednakih komadića tijesta. Tijesto rukama razvaljati u dugački štapić pa oblikovati perece.
staviti na toplo mjesto dok se pećnica ne ugrije. Zagrijati pećnicu na 250 C.
Jaje umutiti pa njime premazati dignute perece. Peći u prethodno zagrijanoj pećnici 12-15 minuta.
U međuvremenu pripremiti slani preljev, pomiješati brašno i sol pa polako dodavati hladnu vodu i miješati da se ne bi stvorile grudice. Gustoća preljeva je otprilike kao za palačinke.
Perece izvaditi iz pećnice pa vilicom pošpricati slanim preljevom pa ih vratiti u pećnicu na još 2-3 minute.
utorak, 27. siječnja 2015.
Daring bakers-Esterhazy torta
Domaćica ovomjesečnog izazova Daring bakersa bila je Jelena sa bloga A kingdom for a cake.
Ovomjesečni izazov je bilo napraviti Esterhazy torta, koja mi jedna od omiljenijih slastica. Mislila sam da imam savršeni recept za Esterhazy tortu sve dok u sklopu jednih od FBI rukavica nismo istraživali blog Foodforthought i tamo je bio recept za ovu tortu malo drugačiji od moga pa sam ga odlučila isprobati. Od toga dana moj stari recept za ovu tortu je pao u zaborav i pripremam ga samo po ovom receptu.
Kada je objavljena ovomjesećna tema DB, nisam uopće bila sigurna hoću li sudjelovati ali sam ipak odlučila da hoću jer već neko vrijeme nisam radila ovu tortu a kao što sam već spomenula ranije to mi je jedna od najomiljenih torta. Malo je zahtjevnija za izradu i stvarno je pobjednica u količini posuda koje zaprljate tijekom izrade a koje poslije treba i oprati ali koje čim kušate prvi griz torte shvatite da se sav taj trud i više nego isplatio, tako je dobra.
RECEPT:
Recept za ispis
KORE:
12 bjelanjaka
250 g šećera
2 vanilin šećera
250 g tostiranih i mljevenih lješnjaka
80 g brašna
KREMA:
12 žumanjaka
250 g šećera
srž mahune vanilije
250 g maslaca
150 g tostiranih i mljevenih lješnjaka
PREMAZ:
3 žlice marmelade od marelice
1 žličica vode
BIJELA GLAZURA:
400 g šećera u prahu
2 žlice ulja
3-4 žlice limunovog soka
4 žlice vruće vode
UKRAS:
50 g čokolade
žličica ulja
100 g tostiranih i krupno sjeckanih lješnjaka
Za kore: mikserom izmiješati bjelanjke pa kada se napravi snijeg postepeno dodajte šećer i vanilin šećer pa nastavite sa miksanjem dok ne dobijete čvrst snijeg.Snijegu dodati u 2-3 navrata 250 g mljevenog lješnjaka i brašno pa miješajte mikserom na najmanjoj brzini. Na papiru za pečenje u kalupu za tortu sa pomičnim dnom ili individualnim kalupima koje ste obložili papirom za pečenje ispeći 5 kora. Kore se peku na temperaturi od 160 C 13-14 minuta, točnije dok se prst više ne lijepi za koru. Nožem napraviti odokativnu podjelu smjese na 5 dijelova. Svaki puta kada napravite jednu koru, ostatak smijese stavite u hladnjak . Nemojte vruće kore odmah odvajati od papira, nego pričekajte da se ohlade.
Za kremu: mikserom kratko izmiksati žumanjke sa šećerom i srži mahune vanilije, otprilike 30 sekundi samo da se malo zapjeni.. Kuhati na pari 14- 15 minuta. U početku ne morate često miješati ali prema kraju kuhanja potrebno je miješati cijelo vrijeme. Kremu sasvim ohladiti pa je onda malo izmiksati mikserom. Maslac sobne temperature pjenasto izmiješati pa ga pomiješati sa ohlađenom smjesom jaja. Na kraju umiješati mljevene lješnjake.
Premaz: odvojiti 2 žlice kreme za premaz ruba torte. Odvojiti najljepšu koru za onu koju ćete staviti na vrh torte. Nadjev podijeliti na 4 dijela, pa mazati između kora. Na vrh torte, znači na 5 koru staviti papir za pečenje a na njega nešto teško ( 2 mlijeka od litre) da se torta optereti i izravna. tortu staviti u hladnjak na pola sata. Nakon toga tortu omazati po rubovima sa one dvije žlice kreme koje smo odvojili na početku. Vrh torte premazati tankim slojem vrele marmelade koju ste pomiješali sa žlicom vode i zagrijali na vatri. Iz marmelade izvadite sve krupnije komadiće voća ili kore ili ga jednostavno zagrijanog protisnite kroz sito. Tortu staviti u hladnjak da pola sata da se marmelada stegne. Ukoliko ostavite tortu duže u hladnjaku morati ćete brže raditi sa bijelom glazurom jer se od hladnoće brze hladi i stišće.
Za bijelu glazuru: prije nego počnete raditi bijelu glazuru otopite čokoladu. Čokoladni ukrasi nanose se na tek stavljenu meku bijelu glazuru, kako bi lakše radili čokoladne šare. Pripremite i štapić za ražnjiće kojim ćete raditi šare. Šećer u prahu prosijte kako bi odstranili eventualne grudice. Ručno izmiješati šećer u prahu sa 2 žlice ulja, pa dodati malo limunovog soka i kap po kap vruće vode dok ne dobijete gustu glazuru.Glazuru izlijte na tortu pa je poravnajte vrelim i mokrim širokom nožem. Imajte u pripremi mljeveni lješnjak, jer ukoliko vam glazura bude malo rjeđa, pa počne curiti sa strane torte, to možete spriječiti brzim ljepljenjem lješnjaka uokolo torte, ali tek nakon šaranja čokoladom.
Ukras: otopite čokoladu sa uljem na pari ili na slaboj vatri, pa je izlite u dresir vrećicu sa srednje debelim otvorom. Po torti šarati koncentrične krugove, počevši od sredine. Zatim štapićem za ražnjić ili nožem vući linije po kutom od 45 stupnjeva jednu dole, jednu gore. Lješnjake oko torte zalijepiti rukama.Ohladiti.
Oznake:
bademi,
daring bakers,
lješnjaci,
marmelada od marelice,
torta
četvrtak, 22. siječnja 2015.
Ajme, koliko nas je!-Slatko vrhnje
Ajme, koliko nas je! je prva igra nastala na food blog prostoru bivše Jugoslavije. Igra je započela u kolovozu 2008 na inicijativu food blogerice Snježane. Nakon drugog kruga igre u kojoj je sudjelovalo čak 12 sudionika, reakcijom osnivačice igra je dobila ime.
Tema u siječnju je slatko vrhnje a ovomjesečna domaćica je Emina.
Prva asocijacija na slatko vrhnje mi je Pavlova a kako sad i baš nije sezona za nju iz jednostavnog razloga je ne priznajem Pavlovu ako u njoj nije bobičasto voće koje zaista nije u sezoni. Druga stvar na koju me asocira slatko vrhnje je panna cotta i zato je ovoga puta moj prijedlog panna cotta sa meni omiljenim slanim karamelom.
RECEPT:
Recept za ispis
300 ml slatkog vrhnja
100 ml mlijeka
100 g šećera
1 žlica arome vanilije
3 listića želatine
prstohvat soli
krupno sjeckani, tostirani lješnjaci za ukras
Želatinu namočite u zdjelicu hladne vode pa je ostavite da nabubri, 15-ak minuta. Pomiješajte slatko vrhnje, mlijeko i aromu vanilije pa malo zagrijte, tek toliko da bude mlako.
U tavicu debelog dna stavite šećer pa ga kuhajte na umjerenoj vatri dok ne dobijete karamel. U gotovi karamel ulijte mlaku mješavinu slatkog vrhnja i mlijeka. Dodajte još i sol pa kuhajte na umjerenoj vatri dok ne dobijete glatku smjesu. Ocijedite želatinu od vode pa je umiješate u vruću panna cottu. Izmiješajte da e želatina otopi.
Ulite u posudice po želji pa stavite u hladnjak na 4 sata dok se smjesa ne stvrdne. Prije posluživanja posipajte lješnjacima.
Oznake:
Ajme koliko nas je,
karamel,
slatko vrhnje
ponedjeljak, 19. siječnja 2015.
Irski soda kruh
Svi ste čuli za Irski soda kruh. Dobro je imati neki provjereni recept jer u situacijama kada ste malo kratki sa kruhom stvarno je spas u zadnji čas. Kod nas se takve situacije događaju jednom godišnje, i to na Božić jer u cijeloj strci između pečenje kolačića i nabavke za ručak najčešće svekrva kupi premalo kruha.
I tu onda nastupa ovaj kruh jer od trenutka kada ga počnete mijesiti do trenutka kada ga možete početi jesti prođe otprilike samo sat vremena.
Ovaj kruh sam posljednji puta radila kada sam dobila domaće čvarke jer budimo iskreni uz čvarke ništa ne paše bolje nego topli bijeli kruh. Kruh je bio toliko dobar da je planuo, čak nam je i čvaraka ostalo jer je ponestalo kruha. Ovaj kruh je specifičan po tome što je baš bijeli,bijeli pretpostavljam zbog mlijeka i mlačenice.
Original recepta možete pronaći ovdje.
RECEPT:
Recept za ispis
800 g brašna
2 žličice sode bikarbone
1 žlica šećera
1 žličica soli
360 ml mlijeka
60 ml jogurta ili mlačenice
Zagrijte pećnicu na 220 C. Lim obložite papirom za pečenje.
U zdjelu prosijte brašno sa sodom bikarbonom. Dodajte i šećer i sol. U drugoj posudi pomiješajte mlijeko i jogurt ili kiselo vrhnje. U sredini brašna napravite udubinu pa u nju ulite smjesu mlijeka i jogurta. Mješajte drvenom kuhačom dok se smjesa ne počne povezivati. Istresite na radnu površinu pa mijesite dok ne dobijete glatko tijesto. Oblikujte ga po želji pa ga stavite na pripremljeni lim. Poklopite tijesto limenom zdjelom, pa ga takvog poklopljenog stavite peći u prethodno zagrijanu pećnicu.
Pecite pokriveno 30 minuta. Nakon 30 minuta pečenja maknite zdjelu a kruh vratite u pećnicu na još 20 minuta.
četvrtak, 15. siječnja 2015.
Patin 15-Torta od naranče
Patin petnaesti je food blogerska igrica koju je osmislila Mimi sa bloga Mimi s kingdom.
Svakog mjeseca pripremamo jedan recept, onaj koji je na prethodnom glasanju dobio najviše glasova, a recepti su iz Velikog narodnog kuvara autorice Spasenije Pate Marković.
Ovoga mjeseca zadatak je bilo napraviti tortu od naranče.
RECEPT:
Recept za ispis
Za biskvit:
9 jaja
160 g šećera u prahu
ribana korica i sok 1 naranče
210 g oguljenih i sitno mljevenih badema
Krema:
2 jaja
4 rebra čokolade
140 g maslaca
140 g šećera u prahu
Za ukras:
listići badema
Zagrijte pećnicu na 170 C. Namastite i pobrašnite okrugli kalup za torte.
Odvojite bjelanjke od žumanjaka. Bjelanjke istucite u čvrsti snijeg. Žumanjke i šećer u prahu miksajte dok ne dobijete pjenastu smjesu. Umiješajte koricu i sok naranče i mljevene badema. Na kraju umiješajte i snijeg od bjelanjaka. Smjesu stavite u pripremljeni kalup za torte, zagladite površinu pa pecite u prethodno zagrijanoj pećnici 45 minuta. Ohladite.
Za kremu sitno nasjeckajte čokoladu. U vatrostalnu posudu stavite nasjeckanu čokoladu i jaja. Kuhajte na pari uz često miješanje dok ne dobijete gustu smjesu. Ohladite.
Pjenasto izmiksajte maslac sa šećerom u prahu. Umiješajte ohlađenu čokoladnu kremu pa sve dobro izradite.
Ohlađeni biskvit prerežite dva puta, tako da dobijete tri lista. Stavite prvi list na tanjur za posluživanje pa ga premažite trećinom kremom, poklopite drugim listom pa rasporedite ponovno trećinu kreme. Na vrh stavite zadnji list biskvita pa ostatkom kreme premažite rub i vrh torte. Ukrasite listićima badema. Prije posluživanja tortu dobro ohladite.
Oznake:
bademi čokolada,
naranče,
Patin 15,
torta
ponedjeljak, 12. siječnja 2015.
Čokoladni kruh sa bananama
Ovo nam je trenutno najdraži recept iz projekta doručak. Nije da je baš light varijanta ali da je ukusan e to stvarno je. Uz šalicu tople bijele kave apsolutno savršen početak dana.
RECEPT:
Recept za ispis
3 banane, što zrelije to bolje
125 g maslaca
150 g smeđeg šećera
1 jaje
1 žličica arome vanilije
1/4 žličice mljevenog cimeta
1 žličica sode bikarbone
1/2 žličice soli
35 g kakaa
140 g brašna
160 g nasjeckane čokolade
80 g tostiranih oraha, grubo nasjeckanih
Zagrijte pećnicu na 180 C. Duguljasti kalup za kruh namastite i pobrašnite.
U prikladnoj posudi vilicom ispasirajte banane. Otopite maslac pa ga u tankom mlazu ulite u pripremljene banane i dobro izmiješajte.
Zatim umiješajte jaja i aromu vanilijre pa ponovno sve dobro promiješajte.
Prosijte brašno sa soli, cimetom, kakaom i sodom bikarbonom. Dobivenu smjesu umiješajte u smjesu sa bananama. Na kraju umiješajte još i nasjeckanu čokoladu i orahe.
Dobivenu smjesu rasporedite u pripremljeni kalup i poravnajte površinu.
Pecite u prethodno zagrijanoj pećnici 50-60 minuta. Prije posluživanja ohladite.
četvrtak, 8. siječnja 2015.
Pobjednički speculaas keksići
Malo su mi ovi blagdani omeli kontinuitet objave postova o mojoj potrazi za idealnim speculaas keksima. Uglavnom, svečano objavljujem da sam našla svoj idealna speculaas keks.
Original recepta pronašla sam u časopisu Iće i piće a pripremila ga je Nevena sa bloga Ebba s cousine.
U nastavku slijedi recept sa nekoliko mojih manjih izmjena.
RECEPT:
Recept za ispis
550 g raženog brašna
350 g najtamnijeg smeđeg šećera koji možete pronaći
3 žlice mješavine začina za speculaas
15 g sode bikarbone
225 g maslaca
2 jaja
70 ml mlijeka + po potrebi više
1 jaje za premaz
bademi u listićima za posip
Brašno prosijte sa začinima sa speculaas i sodom bikarbonom, dodajte tamni šećer pa sve dobro izmiješajte. Dodajte jaja, mlijeko i maslac narezan na listiće, pa umijesite glatko i elastično tijesto. Po potrebi dodajte još malo mlijeka kako bi dobili glatko tijesto. Tijesto omotajte prozirnom folijom pa ga stavite u hladnjak na 24 sata.
Sljedećeg dana na pobrašnjenoj radnoj površini tijesto razvaljajte na 0,5 cm debljine. Zagrijte pećnicu na 180 C.
Izrezujte oblike po želji i slažite ih na limove obložene papirom za pečenje. Svaki keksić premažite lagano umućenim jajetom i posipajte bademima u listićima.
Pecite u prethodno zagrijanoj pećnici 15-20 minuta.
Pečene kekse ohladite. Ukoliko primijetite da su i dalje mekani u sredini, slobodno ih vratite u pećnicu da se dopeku.
nedjelja, 4. siječnja 2015.
KuVarijacije-Krontas
KuVarijacije su mjesečna igra namijenjena vlasnicima food blogova sa područja bivše Jugoslavije. Osnovna ideja je da svi sudionici pripreme isto jelo i objave post o njemu istog dana, najčešće zadnjeg u mjesecu. U postu prokomentiraju svoja zapažanja o receptu i eventualne poteškoće u pripremi istog.
U prosincu smo pripremali krontas.
Ljudi moji ovo je prava kalorijska bomba, i pretpostavljam loše za vaš kolesterol, ali kako je fino, neponovljivo.
Ovo nije poslastica za svaki dan, jer jednom kada krenete jesti jednostavno se nećete moći zaustaviti, evo tako su fine.
Što se tiče samog recepta izuzetno je jednostavan, samo što izrada lisnatoga tijesta oduzima dosta vremena pa van je za samo tijesto potrebno malo strpljenja. U originalnom receptu se krontasi ukrašavaju bijelom šećernom ocaklinom a samo krajevi tijesta se uvaljaju u šećer pomiješan sa cimetom. Ja i nisam neki ljubitelj tih slatkih ocaklina pa sam ja sve, i krontas i krajeve uvaljala u šećer. Još samo mala napomena ako ste u mogućnosti upotrijebite domaći vanilin šećer jer razlika u okusu je baš očita.
RECEPT:
480 g brašna
1/2 žličice instant kvasca
prstohvat soli
2 žlice šećera
2 jaja
240 ml mlijeka
225 g maslaca sobne temperature
ulje za prženje
Za umakanje krontasa:
100 g šećera
1 žličica mljevenog cimeta
2 žlice vanilin šećera
Prosijte brašno. Dodajte mu sol i kvasac pa sve pomiješajte. U drugoj posudi pomiješajte jaja, mlijeko i šećer. Postepeno umiješajte brašno u smjesu sa mlijekom. Rukama ili u multipraktiku dobro umijesite tijesto. Pošto je tijesto dosta ljepljivo nauljite ruke i unutrašnost posude u koju ćete staviti tijesto. Gotovo tijesto stavit u nauljenu posudu pa je prekrite rastezljivom folijom i stavite u hladnjak da odstoji 30 minuta.
Za to vrijeme mikserom izradite maslac tako da bude vrlo mekan.
Izvadite tijesto iz hladnjaka pa ga na pobrašnjenoj radnoj površini razvaljajte u pravokutnik dimenzija 30 x 45 cm. Premažite tijesto 1/4 maslaca i vodite računa da ne pobrašnite previše tijesto jer seonda krajevi neće zalijepiti.
Onda preklopite kraće strane tako da dobijete oblik omotnice. Tijesto zamotajte rastezljivom folijom pa ga stavite u hladnjak na sljedećih 30 minuta. Izvadite tijesto iz hladnjaka, i ponovno ga razvaljajte ali na način da ćete razvaljati dulje stranice. Premažite četvrtinom maslaca, ponovno preklopite, zamotajte folijom i stavite u hladnjak na 30 minuta.
Ponovite postupak još dva puta,dok ne potrošite sav maslac.
Gotovo tijesto ostavite u hladnjaku preko noći.
Drugi dan izvadite tijesto iz hladnjaka, pa ga ostavite na sobnoj temperaturi da se zagrije 1 sat. Lagano ga razvaljajte na debljinu od 1 cm.
Zagrijte ulje.
Izrežite krafne.
Pomiješajte šećer sa cimetom i vanilin šećerom.
Pržite krafne u vrelom ulju. Budite oprezni jer su vrlo brzo gotove.
Krajeve koji su vam ostali kao i sredine od krafni nemojte ponovno mijesiti, jer se neće listati već ih pržite takve kakvi jesu. Pečene krafne i krajeve ocijedite od viška ulja na kuhinjskim ubrusima pa ih uvaljajte u pripremljenu smjesu šećera. Uživajte.
Izazivam Vas da pojedete samo jednu.
Pretplati se na:
Postovi (Atom)