petak, 27. ožujka 2015.

Daring bakers- Tart Tatin

Domaćica ovomjesečnog izazova Daring bakersa bila je  Korena in the kitchen. Ovomjesečni izazov bilo je napraviti Tart Tartin, vjerojatno jednu od najpoznatijih pita na svijetu.
Prema legendi ova pita je prvi puta pripremljena u hotelu Tatin koji su sestre Tatin  vodile, 1880 godine u Lamotte-Beuvronu, otprilike 100-tinjak kilometara udaljenom od Pariza. Postoje oprečna mišljenja o nastanku pite ali najčešće je da je Stephani Tatin, koja je bila kuharica, bila premorena. Počela je raditi tradicionalnu pitu od jabuka ali je malo predugo kuhala jabuke u maslacu. Osjetila je miris paljevine pa je brzo pokušala spasiti jabuke tako da je samo na vrh jabuka stavila tijesto i stavila sve u pećnicu. Kada je iskrenula pitu na tanjur i poslužila je gostima hotela bila je iznenađena koliko se svima dopala.
Druga verzija priče kaže da je zabunom ispekla naopaku pita, ali ju je bez obzira na to odlučila poslužiti. Pretpostavljam vodeći se onom, to je baš tak trebalo izgledati. 
Bez obzira na to koja priča istinita, cijeli koncept naopačkih pita nije bio nov, jer ih slastičar M.A.Careme spominje već 1841.
Pita je postala prepoznatljiva slastica hotela Tartin. Povijesnačir i gurmani prepiru se jeli pita ustvari kreacija sestara Tatin ili samo poboljšana verzija tart solognotte, tradicionalnog jela Regije Solonge u kojoj se nalazi i gradu u kojem su sestre Tatin živjele i radile.
Istraživanja pokazuju da je pita postala specijalitet hotele Tatin, mada sestre nikada nisu zaštitile recept niti su napisale kuharicu u kojoj bi ga objavile, nikada ni pitu nisu nazivale Tart Tatin.
Pronašla sam čak i i cijelu knjigu o misteriju Tart Tatina.
Nakon povijesnih misterija vezanih uz ovu pitu, evo i osvrta na recept. Dakle ovo brzinsko listano tijesto stvarno pali, baš se lijepo izlista. Premda je malo masnjikavo, obzirom na to to da je u njemu više maslaca nego brašna, niti ne čudi, nekako super paše sa tim karameliziranim jabukama. Što se tiče jabuka potrudite se pronaći neke čvršće, koje se neće raspastiti prilikom kuhanja.
Najčešće uz ovaj tip slastica serviram sladoled, ali ovoga puta sam se čito radi promjene odlučila za kremu od mascarponea.

RECEPT:
Recept za ispis


Za tijesto:

125 g brašna
140 g hladnog maslaca
1/4 žličice soli
60 ml ledeno hladne vode

Za nadjev:

6 većih jabuka (ja sam koristila Jonagold)
sok polovice limuna
85 g maslaca
265 g šećera 
prstohvat soli

Za kremu:

mascarpone
šećer u prahu
srž mahune vanilije

U prikladnu posudu prosijati brašno i sol. Hladna maslac narežite na manje kockice pa ga dodajte brašnu. Brzo utrljajte maslac u brašno da dobijete mrvičastu smjesu i da se maslac ne bi previše ugrijao od topline vaših ruku. U sredini dobivene smjese napravite udubinu pa u nju ulite hladnu vodu. Pomiješajte tijesto vilicom tek toliko da se počne formirati u kuglu. Istresite tijesto na radnu površinu i ne brinite ako još ima neumiješanog brašna.  Tijesto samo par puta umijesite tek toliko da se poveže, trebali bi biti vidljivi komadići maslaca.
Lagano pobrašnite radnu površinu pa razvaljate tijesto u pravokutnik dimenzija otprilike 15 x 25 cm. Preklopite desnu trećinu tijesta prema sredini pa preko nje preklopite lijevu, kao kada preklapate pismo. To je bilo prvo preklapanje. Ponovno razvaljajte tijesto pa ga opet preklopite. Ponovite još tri puta, znači tijesto bi trebali preklopiti 5 puta.
Gotovo tijesto omotajte rastezljivom folijom pa ga stavite u hladnjak na 1 sat.
Jabuke ogulite pa ih narežite na četvrtine. Odstranite srž sa svake četvrtine pa ih još prerežite na pola. Stavite jabuke u veliku zdjelu pa im dodajte 65 g šećera i limunov sok. Dobro promiješajte pa ih ostavite da odstoje 15-ak minuta.
Zagrijte pećnicu na 190 C.
Rastopite maslac u tavici debelog dna koja može i u pećnicu. Dodajte preostalih 200 g šećera. Kuhajte na umjerenoj vatri uz povremeno miješanje dok ne dobijete svijetli, glatki karamel. Maknite sa vatre i umiješajte sol. Jabuke ocijedite od viška tekućine.
Dodajte jabuke, promiješajte pa vratite na vatru. Karamel će se sada možda malo zgrudati od hladnih jabuka pa kuhajte dok ponovno ne postane gladak a jabuke omekšaju, 15-ak minuta uz povremeno miješanje.
Razmijestite jabuke tako da su u jednom sloju pa ostavite da se malo ohlade. 
Na pobrašnjenoj radnoj površini razvaljajte tijesto malo veće nego što je sama tavica. stavite tijesto na malo ohlađene jabuke pa krajeve tijesta zagurajte između jabuka i stijenki tavice.
Pecite u prethodno zagrijanoj pećnici 30-35 minuta.
Pečenu pitu izvadite iz pećnice pa je ostavite da se hladi 5 minuta. Takvu još toplu pitu izvrnite na tanjur.
Pomiješajte mascarpone sa vanilijom i šećerom u prahu po ukusu. Poslužite uz toplu pitu.

ponedjeljak, 23. ožujka 2015.

Mramorni banana kruh



Nakon posta o granoli još jedan prijedlog za doručak. Ovoga puta nešto, nećemo reći nezdraviji nego, dekadentniji doručak.
Ovaj recept je produkt timskog rada, kolega je donio zrelije banane koje kod njega doma nitko nije želio pojesti a ja sam potrošila kikiriki maslac koji se već neko vrijeme vukao po frižideru i ostatke nutelle koji su preostali još od božićnih ferrero kuglica.
Ako se pitate, obzirom na fotku, dali predlažem pivu uz ovaj kruh nisam baš sigurna da bi pasala. Ova Guinness šalica je moja omiljena šalica za čaj, a ovaj kruh i čaj od metvice se savršeno nadopunjuju.

RECEPT:
Recept za ispis

125 g maslaca
150 g smeđeg šećera
2 jaja
3 zrele banane, ispasirane vilicom
175 g brašna
100 g pirovog brašna
2 žličice praška za pecivo
60 g maslaca od kikirikija
40 g nutelle
2 žlice kakaa
naribana korica naranče
4 žlice mlijeka

Namastite i pobrašnite duguljasti kalup za kruh.
Zagrijte pećnicu na 180 C.
U prikladnom loncu, na laganoj vatri otopite maslac pa ga ostavite da se malo prohladi.
Pomiješajte jaja sa šećerom pa umiješajte ispasirane banane a na kraju dodajte i mlijeko.
Prosijte obje vrste brašna sa praškom za pecivo pa dobivenu smjesu umiješajte u smjesu sa bananama. Dobiveno tijesto podijelite u dvije zdjele. Jedno ostavite takvo kakvo je a u drugo umiješajte kikiriki maslac i nutellu.
U pripremljeni kalup naizmjence stavljajte žlicu svijetle pa žlicu tamne smjese kako bi dobili mramorni uzorak kolača. 
Pecite u prethodno zagrijanoj pećnici 60-ak minuta ili dok drveni štapić uboden u sredinu kolača ne izađe čist.
Ohladite prije posluživanja.

četvrtak, 19. ožujka 2015.

Granola sa heljdinom kašom

Već godinama kada za doručak odlučim pojesti musle jedem ove. Radim ih po istom receptu jedino mijenjam kombinacije okusa suhog voća.
Onda sam kod  Milice vidjela recept za ove sa heljdinom kašom i spremila recept da imam čisto da malo promijenim doručak. O dobrobiti heljde vam neću puno pisati, pretpostavljam da već dosta znate o njoj a ako želite više možete pročitati ovdje.
Kada sam jedno poslijepodne shvatila da je moja posuda za granolu prazna krenula sam potražiti Miličin recept da napravim novu verziju doručka.
E tu kreću moje improvizacije jer nisam imala pola sastojaka. Datulje baš i nisu stalni stanovnik mojih kuhinjskih ormarića pa sam ih zamijenila medom. Nekako sam metodom pokušaja i pogreški došla do toga da mi u granoli najviše odgovaraju bademi pa sam lješnjake zamijenila njima. 
Što se tiče samog pirea od jabuka, ja jabuke nisam gulila i još sam ih dodatno zamirisala cimetom i vanilijom.
Od ove smjese sastojaka dobijete pirea više nego što vam treba ali ja sam ostatak pojela kao desert navečer uz film.
Uglavnom toplo preporučam da probate ovu granolu zaista je ukusna i sigurna sam da ću je godinama doručkovati.

RECEPT:
Recept za ispis


Za suhi dio granole:

250 g zobenih pahuljica
120 g heljdine kaše
120 g krupno sjeckanih badema
40 g sjemenki suncokreta
prstohvat soli
žličica cimeta
žličica mljevenog đumbira ili komadić svježeg, sitno naribanog
naribana korica 1 naranče

Za tekući dio granole:

120 g domaćeg umaka od jabuke (recept u nastavku)
2 žlice maslinovog ulja
40 ml svježe cijeđenog soka od naranče
2 žlice meda


Dodatak granoli:

100 g nasjeckanog suhog voća ( ja sam upotrijebila mješavinu goji bobica i marelica)

Zagrijte pećnicu na 180 C. Dublji lim za pečenje obložite papirom za pečenje.
U velikoj posudi pomiješate sve suhe sastojke. Ukoliko koristite svježi đumbir dodajte ga tekućim sastojcima. 
U prikladnoj posudi pomiješajte tekuće sastojke. Tekuće sastojke dodajte suhima pa sve dobro izmiješajte. Dobivenu smjesu istresite u pripremljeni pleh pa pecite u prethodno zagrijanoj pećnici dok ne dobije lijepu boju. Ohladite pa u ohlađeno umiješajte nasjeckano suho voće. Spremite u staklenku pa uživajte u finom i zdravom doručku.

Umak od jabuka

500 g jabuka
100 ml vode
sok polovice limuna
1/2 srži mahune vanilije
štapić cimeta
po potrebi žlica do dvije šećera

Jabuke operite, odstranite im srž pa ih narežite na kockice otprilike jednake veličine. U prikladnu posudu stavite vodu, pa je stavite na vatru da provrije. Dodajte srž mahune vanilije, mahunu vanilije, jabuke, cimet i limunov sok. Smanjite vatru na umjerenu i poklopite. Kuhajte 20-25 minuta uz povremeno miješanje.
Ukoliko primijetite da je voda isparila, dodajte malo vode da se jabuke lijepo raskuhaju.
Kada su jabuke u potpunost skuhane i smjesa počne nalikovati grubljem pireu, maknite ih sa vatre. Sada po želji možete umak još dodatno usitniti vilicom  ili štapnim mikserom ukoliko želite sasvim gladak umak. Dodatno začinite po potrebi.

ponedjeljak, 16. ožujka 2015.

Carski drobljenac




Znate one trenutke kada Vam hitno treba nešto slatko a čokolada sama po sebi nije dovoljna? E onda je moje rješenje palačinke ili ovaj carski drobljenac iliti Keiserschmarn. 
Generalno nije to puno različitije od palačinki samo malo drugačije izgleda. Znam da se on najčešće u Austriji poslužuje sa kuhanim pasiranim jabukama ali ja ga nekoko više volim sa pekmezom od šljiva.
Uostalom sve je bolje sa malo pekmeza od šljiva. U originalnom receptu u tijesto se stavljaju grožđice ali ja ih nisam imala pa sam stavila aroniju.

RECEPT:
Recept za ispis 

2 jaja
80 g brašna 
125 ml mlijeka
prstohvat soli
1 žlica šećera
40 g aronije
naribana korica limuna
malo maslaca za pečenje
šećer u prahu za posip
pekmez od šljiva

Namočite aroniju u malo tople vode pomiješane sa malo ruma pa ostavite da odstoji 20-ak minuta.
Zagrijte pečenicu na 190 C.
Odvojite žumanjke od bjelanjaka. Izmiješajte žumanjke, prosijano brašno, mlijeko, limunovu koru i sol da dobijete glatko tijesto. Bjelanjke sa šećerom istucite u čvrsti snijeg.
Uzmite tavicu koja može i na štednjak i u pećnicu. Na umjernu vatru stavite tavicu pa u njoj otopite maslac. Ulite tijesto na vrući maslac pa pecite dok donji dio ne dobije lijepu boju, 2-3 minute. Ugasite vatru a tavicu sa drobljencem stavite u prethodno zagrijanu pećnicu.
Pecite 10 minuta. Pomoću vilica natrgajte palačinku na komadiće, stavite na tanjur, posipajte sa šećerom u prahu, dodajte pekmez od šljiva i odmah poslužite.

nedjelja, 15. ožujka 2015.

Patin 15-Liptauer

Patin petnaesti je food blogerska igrica koju je osmislila Mimi sa bloga Mimi s kingdom. 
Svakog mjeseca pripremamo jedan recept, onaj koji je na prethodnom glasanju dobio najviše glasova, a recepti su iz Velikog narodnog kuvara autorice Spasenije Pate Marković.
Ovoga mjeseca zadatak je bilo napraviti liptauer.
Na moje razočaranje na glasanju nije pobijedio prijedlog koji je bio moj favorit. Ne zato što ne volim sirne namaze nego je, mislim da, prvi prijedlog bila pašteta za koju recept počinje otprilike prvo uhvatite kokoš na dvorištu.
Kada sam čitala recept smijala sam se od srca. Zamislite da ja ili bilo koja od nas blogerica krene sa lovljenjem kokoši po dvorištu a nakon toga ubijanjem i čerupanjem, koji bi to spektakl bio.
Nemojte me krivo shvatiti ali generalno smo svi malo razmaženi, skokneš u trgovinu ili na plac, kupiš to što ti treba i to je to. Mislim da bi svi znali kako pripremiti kokoš za jelo svi smo to nekad kod bake na selu radili, barem ja jesam. Ili?
Uglavnom jako sam zadovoljna ovim liptauerom. Mi smo do sada doma pripremali nešto lakšu varijantu recepta sa maslacem, sirom i začinima ali ova varijanta mi je baš dobro sjela. Ja sam smanjila količinu sastojaka na četvrtinu i to nam je bilo taman za dva dana za doručak posto doručkujemo samo nas dvoje ali vi slobodno povećajte količinu ukoliko vas je više.

RECEPT:
Recept za ispis

125 svježeg kravljeg sira
40 g kajmaka
40 g maslaca
1 tvrdo kuhano jaje
manji mladi luk, sitno nasjeckan
1/4 žličice mljevenog kima
1/2 žlice senfa
1/2 žlice maslinovog ulja
crvena paprika, sol i papar po okusu

Sir, kajmak, maslac i žumanjak tvrdo kuhanog jaja ispasirati kroz sito. Sve staviti u zdjelicu pa dodati kim, senf, ulje i nasjeckan luk pa sve dobro izmiješati. Po okusu dodati crvnu papriku, sol i papar. Kada liptauer prilagodite svom ukusu stavite ga u hladnjak da se ohladi. Prije posluživanja ukrasiti ga tvrdo kuhanim bjelanjkom narezanom na šnitice. Poslužiti sa nekim finim domaćim kruhom.

ponedjeljak, 9. ožujka 2015.

Gozba


Ako sudjelujete i surfate unutar ove food blogerske klike, kako nas MM zove, sigurno ste čuli da je Gozba prvi puta gostovala u Zagrebu.
Jako sam se razveselila kada sam čula da dolaze i odmah sam rezervirala svoje mjesto za sudjelovanje. Istina snijeg nas jer pokušao omesti, ali nije uspio samo nam je malo pomaknuo termin.
Prije odlaska na Gozbu dvoumila sam se dal da ponesem sa sobom fotoaparat ili ne. Na kraju sam odlučila da ću samo uživati u večeri i fotić je ostao doma. 
Ukoliko još niste vidjeli kako je bilo evo par linkova blogera koji su bili vrijedniji nego ja pa su donjeli fotiće i nešto i radili: domaćini Foozdarije, Sonja Silly World, Plectrude, Mjesto za kavu.
Odlično sam se provela i uživala sam u svakom trenutku i svim posluženim delicijama, kao i u odličnom društvu.
Jako se veselim idućoj Gozbi, jedino što si mislim da bi možda bilo malo sebično od mene sudjelovati i sljedeći puta. Možda bih trebala prepustiti mjesto nekom drugom, da vide kako je lijepo biti djelom Gozbe.
Ove rolice nisu nešto što smo jeli na Gozbi ali je posuđen od Nevene sa bloga Hleb i Lale, jedne od njenih osnivačica. U povjerenju ova krpa na fotki skriva red rolica koje smo pojeli prije nego što sam ih uspjela slikati, tako su dobre.

RECEPT:
Recept za ispis

Za tijesto:

500 g brašna
1/2 kocke svježeg kvasca
1 žličica šećera
60 ml toplog mlijeka
250 ml tople vode
2 žlice maslinovog ulja
2 žličice soli

Nadjev:

200 g kajmaka
8 kom sušenih rajčica, ukoliko su bile u ulju dobro ih ocijedite pa ih još osušite papirnatim kuhinjskim ručnikom
100 g tostiranih, krupno sjeckanih lješnjaka

Za premazivanje:

1 žumanjak
malo mlijeka

Kvasac pomiješajte sa mlijekom i šećerom pa ga ostavite da se zapijeni. U posudu u kojoj ćete umijesiti tijesto prosijte 200 g brašna. Dodajte zapijenjeni kvasac i vodu pa sve dobro izmiješajte. Dodajte sol i ulje pa opet izmiješajte. Polako dodajte preostalih 250 g brašna tako da dobijete meko, blago ljepljivo tijesto. Možda će vam trebati i nešto više brašna nego što je navedeno. Povezano tijesto istresite na lagano pobrašnjenu radnu površinu pa ga mijesite 10-ak minuta. Posudu u kojoj ste započeli mijesiti tijesto lagano nauljite pa gotovo tijesto vratite u nju. Prekrite čistom kuhinjskom krpom pa stavite na toplo mjesto da se diže 1 sat.
Dok se tijesto diže pripremite nadjev. Sitno nasjeckajte sušenu rajčicu pa je pomiješajte sa kajmakom i lješnjacima.
Namastite i pobrašnite dublji lim za pečenje.
Razvaljajte tijesto u pravokutnik debljine otprilike 0,5 cm. Premažite ga pripremljenim nadjevom pa ga zamotajte poput rolade. Narežite na šnitice debljine 2,5 cm, (ja sam ih dobila 12) pa ih složite u pripremljeni lim. Ponovno prekite kuhinjskom krpom i dižite na toplom mjestu 45 minuta.
Zagrijte pećnicu na 180 C.
Razmutite žumanjak sa malo mlijeka pa premažite rolice.
Pecite u prethodno zagrijanoj pećnici 30-35 minuta ili dok se ne zarumene.
Poslužite mlake.

četvrtak, 5. ožujka 2015.

Špičekova orehnjača



Svi znate kako volim Dobru hranu, prilog Jutarnjeg lista i preko nekoliko puta sam ih hvalila na sav glas. Isto tako u komentarima na te postove sa hvalopjevima primijetila sam nekoliko komentara u kojima su čitatelji nezadovoljni jer im recepti nisu točni.
Ja se iskreno nisam susrela sa tim problemom sve do ovog recepta
Prije otprilike godinu dana izašao je krasan članak o tradicionalnom Uskrsu u Zagorju zajedno sa receptima Tomislava Špičeka, kojeg izuzetno cijenim kao kuhara i jako mi simpatičan zato što bez obzira na sve nije izgubio zagorski naglasak :)
I tako ja odlučim napraviti orehnjaču po Špičekovom receptu i tu počinju moji problemi sa receptom. Koliko god neskromno zvučalo ja imam utakmica u nogama sa dizanim tijestom pa sam izvukla recept i dodala još svega po malo pa sam uspjela umijesiti tijesto. Stekla sam dojam kao da je u receptu krivo navedena količina brašna, kao da bi trebalo stajati 500 g brašna kako bi tijesto funkcioniralo,možda.
Da je moja frendica pokušala napraviti orehnjaču po ovom receptu i da joj se tijelo nije željelo povezati znam da bi frknula sve u smeće i odustala od rađenja orehnjače, jer već ima jedan ili dva recepta za kolače kada joj se dogodilo slično pa je odustala  od njih za sva vremena.
Razumijem da nam se svima potkrade greška ali isto tako razumijem i moju frendicu koja nakon takvog debakla odustane od recepta, možda samo da dva puta provjere ipak su oni gastro magazin. 
Neću ih ništa manje hvaliti zbog ove zabune, samo da se zna:)
Što me podsjetilo i ja imam grešku na receptu u prethodnom postu, idem odmah ispraviti. 

RECEPT:
Recept za ispis


Za tijesto:

1 kg brašna
200 g šećera
200 g rastopljenog maslaca
40 g svježeg kvasca
4 žumanjka
400 ml mlijeka

Nadjev:

400 g pomiješanih nasjeckanih i mljevenih oraha
200 ml mlijeka
mahuna vanilije
4 bjelanjka
50 ml ruma
naribana korica limuna

Za posip:

šećer u prahu

Šećer, žumanjke i rastopljeni maslac dobro promiješajte. Kvasac umiješati u mlijeko. U brašno najprije dodati smjesu sa žumanjcima, izmiješati pa dodati rastopljeni kvasac. Umijesiti. Trebali bi dobiti glatko, mekano tijesto. Dizati na toplom 1 sat. 
Zagrijavajte mlijeko dok ne provrije.Orahe i šećer umiješajte u vruće mlijeko pa umiješajte i srž mahune vanilije.Ohladite. Bjelanjke istucite u čvrsti snijeg. U ohlađenu smjesu oraha umiješajte rum, naribanu koricu limuna i snijeg od bjelanjaka.
Namastite i pobrašnite duboki lim za pečenje dimenzija 20 x 30 cm.
Dignuto tijesto podijelite na dva jednaka dijela. Razvaljate svaki dio na lagano pobrašnjenoj radnoj površini. Na svaki dio tijesta rasporedite polovicu nadjeva i zarolajte. 
Gotove orehnjače stavite u pripremljeni lim pa stavite na toplo mjesto da se dižu još 1 sat.
Zagrijte pećnicu na 180 C. Pecite orehnjaču u prethodno zagrijanoj pećnici 45 minuta.
Ohladite. Prije posluživanja posipajte šećerom u prahu i narežite.

ponedjeljak, 2. ožujka 2015.

Kolačići sa jabukama


Nema ništa spektakularno u ovom kolaču, poprilično je jednostavan i sastoji svakodnevne sastojke koje većina nas ima uvijek u kuhinji. Ali za mene ima nešto senzacionalno u kombinaciji maslinovog ulja i jabuka koja u ustima stvara senzaciju okusa.
Apsolutno vam preporučam da ga pokušate napraviti, neće vam oduzeti puno vremena a i sigurna sam da će vam se dopasti.
Možete ga napraviti i u obliku muffina, ova mjera će vam biti taman dovoljna za 12 komada, samo malo skratite vrijeme pećenja.
Recept je posuđen sa nama food  blogerima omiljenog bloga Tartellete.

RECEPT:
Recept za ispis


Za kolačiće:

1 žličica arome vanilije
1 jaje
120 ml maslinovog ulja
sok pola limuna
1/2 žličice soli
1/2 žličice cimeta
100 g šećera
200 g brašna
1/2 žličice sode bikarbone
2 jabuke
55 g tostiranih, krupno sjeckanih oraha

Za glazuru:

krem sir
vanilin šećer
nasjeckani orasi

Zagrijte pećnicu na 180 C. 
Namastite i pobrašnite kalupe u kojima ćete peći kolačiće. 
U posudu stavite aromu vanilije, jaja, ulje i limunov sok. Izmiješajte pjenjačom dok ne dobijete jednoličnu smjesu. Dodajte sol, cimet i šećer pa sve opet dobro izmiješajte.
U drugu zdjelu prosijte brašno sa sodom bikarbonom.. U tankom mlazu ulite smjesu tekućih sastojaka i promiješajte sa se sve poveže. Naribajte jabuke pa i njih umiješajte. Na kraju umiješajte i nasjeckane orahe. Dobivenu smjesu rasporedite u pripremljeni kalup. Pecite u prethodno zagrijanoj pećnici 40-ak minuta. Ohladite.
Za glazuru pomiješate krem sir sa vanilin šećerom prema okusu. Premažite ohlađene kolačiće glazurom pa ih posipajte nasjeckanim orasima.