nedjelja, 31. svibnja 2015.
KuVarijacije-Twisted snail buns
KuVarijacije su mjesečna igra namijenjena vlasnicima food blogova sa područja bivše Jugoslavije. Osnovna ideja je da svi sudionici pripreme isto jelo i objave post o njemu istog dana, najčešće zadnjeg u mjesecu. U postu prokomentiraju svoja zapažanja o receptu i eventualne poteškoće u pripremi istog.
U svibnju smo pripremali twisted snail buns. Ja baš i nešto ne ljubim engleske nazive recepata ali za ovog mi je mozak baš stao, mislim šta su ovo pužići ili ...
Uglavnom fini su, jako efektno izgledaju i izvrsni su i drugi dan tostirani, pogotovo ovaj gornji dio.
RECEPT:
Recept za ispis
500 g brašna
150 ml mlijeka
150 ml vode
20 g svježeg kvasca
50 ml ulja
1 1/2 žličica soli
1 žličica šećera
maslinovo ulje za premazivanje tijesta
1 jaje
sezam za posip
U prikladnou zdjelu stavite vodu, šećer i kvasac i sve pomiješajte. Odložite na toplo mjesto na 10-ak minuta dok se smjesa ne zapjeni.
U drugu zdjelu prosijte brašno pa mu dodajte sol, mlijeko, ulje i zapjenjenu smjesu kvasca. Mijesite dok ne dobijete glatko i elastično tijesto. Prekrite kuhinjskom krpom i dižite na toplom mjestu sat vremena, dok se tijestu ne udvostruči volumen.
Obložite lim papirom za pečenje.
Nakon što se tijesto diglo istresite ga na pobrašnjenu radnu površinu pa ga podijelite na osam jednakih komadića. Svaki razvaljajte u pravokutnik dimenzija 25 x 15 cm. Premažite svakog sa malo maslinovog ulja. Narežite svaki pravokutnik tijesta na trake širine otprilike 2 cm. Počevši od kraćega kraja, dijagonalno zarolajte tijesto dok ne dobijete jednu dugačku traku , koju onda umotajte poput puža. Ukoliko Vas zbunjuje ovo moje objašnjenje kliknite na originalni recept, imate tamo korak po korak fotografiran postupak izrade.
Dobivena peciva složite na pripremljeni lim pa ih prekrite kuhinjskom krpom i ponovno dižite na toplom mjestu 30 minuta.
Zagrijte pećnicu na 200 C.
Dignuta peciva premažite izučenim jajetom i posipajte sezamom.
Pecite u prethodno zagrijanoj pećnici 20-+ak minuta ili dok peciva ne dobiju lijepu boju.
srijeda, 27. svibnja 2015.
Daring bakers-Čupavci
Ovomjesečni izazov Daring bakersa bilo je napraviti čupavce ili ti lamingtons, a domaćica je bila Marcellina sa bloga Marcellina in Cucina.
Prije nego što sam započela pisati blog i uopće se više interesirati o kuhanju i svemu vezano uz hranu bila sam uvjerena da su čupavci naš tradicionalni kolač. Nikada ne bih rekla da potječu iz Australije.
Šta reći o čupavcima, oni kod nas doma imaju kultni status i stvarno ih volimo a radim ih samo ja jer jedino ja imam živaca za toliko petljanja oko kolača, barem mi tako moji kažu.
Nešto više o povijesti čupavaca možete pročitati ovdje. Iako je Marcellina ponudila recept za pripremu čupavaca ja sam se odlučila za naš obiteljski, provjereni.
RECEPT:
Recept za ispis
Za tijesto:
150 g maslaca
400 g šećera
3 jaja
300 ml mlijeka
450 g brašna
1,5 pecilni prašak
Za umak:
300 ml mlijeka
300 g čokolade
300 g maslaca
100 g šećera
kokos sa umakanje
Pijenasto izmiksati margarin, šećer i jaja.U smjesu umiješati mlijeko te prosijanu smjesu brašna i pecilnog praška.Izliti smjesu u plitki lim od pećnice i staviti peći na 180 C oko 25 minuta.Ohladiti i ohlađeni biskvit narezati na manje kockice.
Na laganoj vatri kuhati mlijeko,maslac,čokoladu i šećer dok se čokolada i maslac ne rastope. Kockice umakati u čokoladni umak te zatim uvaljati u kokosovo brašno.
nedjelja, 24. svibnja 2015.
Amsterdam i Poffertjes
Odredište našeg ovogodišnjeg proljetnog izleta bio je Amsterdam. Jako mi se dopao grad. U stvari nekako ni nisam znala što očekivati, nekako su svima prve asocijacije na Amsterdam marihuana i četvrt crvenih svjetiljki. Ovaj dio sa lakim drogama smo u potpunosti preskočili obzirom da sam ja na takvim izletima dovoljno entuzijastična i bez nekakvih dodatnih stimulansa a ove crvene svjetiljke me se tokom šetnje i nisu baš nešto dojmile, bila je greška što smo taj dio odradili danju, pretpostavljam da je noću doživljaj sasvim drugačiji.
Prva stvar koju primijetite u Amsterdamu je tišina, točnije nedostatak prometne buke. Nitko ne trubi, ne turira automobile, kreće kao lud kada se upali zeleno na semaforu. Mirnije je. Jedino se po noći čuje poskakivanje bicikala. E a bicikala ima svugdje, svezani uz svako drvo, na mostu, uz ogradu na rubu ceste ma svugdje. Na biciklima sve rade, razgovaraju na telefon,piju kavu, stanu nasred ulice i razgovaraju sa drugim ljudima, ma baš sve. Košarice na bickilima za transport stvari su natjecanje u kreativnosti, ima ih svakavih, drvenih, gajbica od povrća sa placa, gajbi od pive, otprilike tko je što imao doma a činilo mu se zgodno da bi u tom mogao voziti stvari. Pretpostavljam zbog te jurnjave na biciklima, a stvarno jure, nema ni pretilih ljudi.
Nije da nema automobila ali nisam baš vidjela da ih puno koriste, više su parkirani. Ima i puno električnih automobila i jednako tako puno stanica za punjene istih, očito im je briga za okoliš na višoj razini nego nama. Primijetili smo i zanimljivo vozilo imena Canta, vrlo je malo i neupečatljivog dizajna pa smo to povezali sa imenom i to je izazivalo salve smijeha, sve dok ga nismo proguglali i saznali da je to nizozemsko vozilo specijalno namjenjeno ljudima sa invaliditetom i svaki se proizvodi sukladno potrebama naručioca. Tako da je sada Canta zaslužila naše poštovanje u pomoći pri kretanju ljudima sa invaliditetom.
Kuće su im vrlo uske sa velikim prozorima, što je posljedica poreza koji se plaćao na broj prozora na kući. Također nemaju ni zavjesa na prozorima jer prema kalvinističkoj tradiciji vjernici nemaju što skrivati od Boga. Već vidim da to kod nas ne bi zaživjelo, kako bi neka naša Štefica ikada išta napravila kad bi morala pratiti kaj njene susjede rade, ha, ha.
Grad je pun muzeja i svatko može pronači nešto za sebe. Od Van Gogh-ova, Rembrantova, Rijks muzeja, Povijesnog muzeja Amsterdama, Muzej pomorstva Nizozemske, Nemo- muzej za djecu pa čak i muzej torbica i na kraju naravno i kuća Ane Frank pred kojom je nevjerojatna gužva a koji nismo posjetili jer mi cijela ta tema ipak malo pretužna. Najviše me se dojmio Amsterdamski povijesni muzej jer je odlično postavljen i stvarno se može naučiti puno o povijesti i razvoju Amsterdama. Nisam neki tip za slike ali biti u Amsterdamu i ne posjetiti Rijksmuseum je zaista neoprostivo, to je više kao opća kultura. Najveća gužva je naravno u krilu sa Rembrantovim djelima i moram priznati da sam ostala iznenađena veličinom slike Noćna straža, nekako sam očekivala neku sliku prosječne veličine a ustvari to je ogromna slika koja zauzima cijeli jedan zid. Na kraju krajeva ispred Rijks muzeja je i onaj poznati I amAmsterdam znak kraj kojeg se svi slikaju tako da vam je ustvari skroz uz put.
Albert Cuyp markt je glavna gradska tržnica a na njoj zaista možete pronači baš sve od kruha, ribe, sira, odjeće ma baš sve, jedino što me u potpunosti zbunjivalo je količina štandova sa balama materijala, i nikako nismo uspjeli dokučiti u čemu je stvar.
Još jedna stvar koje je neobična je količina specijaliziranih trgovina i to neobičnih. Na primjer trgovina koja prodaje samo emajlirane znakove, ili samo emajlirane posude, ili gumene patkice, ili četkice za zube a meni najljepša trgovina samo sa pečatima. Našla sam u izlogu i pečat koji bi mi baš dobro došao ali uz neobične trgovine ide i neobično radno vrijeme tako da joj za vrijeme našeg boravka u Amsterdamu nije bilo radno vrijeme.
Jako su nam se dopali i njihovi smeđi barovi, nešto poput dnevnog boravka izvan kuće gdje se druže a ekipa unutra je više nego zanimljiva i izuzetno susretljiva. Ime potječe od tamne ali ugodne drvene unutrašnjosti koju su godine pušenja još dodatno potamnile. Tu smo i saznali da se piva toči u manje čaše zato da bi uvijek bila hladna.
Što se tiče hrane nema što nema i zaista možete udovoljiti svakoj svojoj želji. Ja sam prvi puta probala ramen i oduševila sam se. Uz nezaobilaznu pivu apsolutni hit je čaj od svježe mente i to možete popiti baš svugdje, ni ja nisam odoljela pa sam ga probala. Okus je kao i čaj od sušene mente jedino što imate u šalici tu cijelu hrpu grančica sa lišćem pa to atraktivnije izgleda.Evo i nekoliko fotografija čisto da Vam upotpunim doživljaj.
Obavezna stanica za fotkanje
Prometna gužva, amsterdamski način. Ovo u pozadini je ulica u kojoj nam je bio stan, u četvrti Jordaan
Sve se može na biciklu. Gospođa naprijed u košaricu vozi torbe a iza dvije djevojčice a ima i bisage
Na nekoliko mjesta u gradu postoji i znak zabrana parkiranja bicikala
Tulipani, ali oni koji neće uvenuti
Nazaobilazne klompe
I lukovice
Čak i kava krije bicikl
Jedan bicikl u bojami Nizozemske
Električni automobil na punjenju
Jedan od smeđih barova izvana
I iznutra. U ovom se igra domino
I dio ponude
Reklama za trgovinu sa emajlranim stvarim
Trgovina gumenim patkicama
Trgovina četkicama za zube
Trgovina pečatima
Ne nisam pijana, ona zgrada u pozadini zaista tako ukoso stoji
Topli bagel sa nizozemskim sirom, odlična stvar
Automat sa hamburgerima, nekako nisam baš sigurna...
Čaj sa svježom mentom
Ramen
Cvijetna tržnica
Jedan od boljih burgera koje sam probala. Ako vas put ikada nanese na Albert Cuyp markt obavezno svratite u The Butcher, nemojte da vas krava obiješena u izlogu omete
Poffertjes u originalu, i izvedba i konačni proizvod
A sada na recept, na Albert Cuyp marktu probala sam njihove palačinke ili Poffertjes i to su bile jedne od boljih palačinka koje sam u životu pojela. Tijesto sadrži kvasac a peku se specijalnoj tavici i na pečene se stavlja pozamašan komad maslaca koje se od topline otopi i obilno su posipane šećerom. Iako su one koje sam ja probala bile napravljene od bijelog brašna prilikom guglanja recepata naišla sam na nekoliko koji sadržavaju hajdeno brašno pa sam ih i ja odlučila tako napraviti. Iako su dobre i takve moram reći da su mi ipak bile bolje one originalne samo sa bijelim brašnom, a možda je i lokacija odradila svoje.
Ja nemam specijalnu tavicu za te palačinke, ja sam ih pekla na običnoj i sasvim su dobro ispale.
RECEPT:
Recept za ispis
240 ml mlijeka
3/4 žličice instant kvasca
140 g brašna
140 g hajdenog brašna
prstohvat soli
2 jaja
ulje za pečenje
maslac i šećer u prahu za posluživanje
Pomiješati kvasac sa mlakim mlijekom pa ga staviti na toplo mjesto da se zapijeni.
U drugoj posudi pjenjačom izraditi jaja sa soli. Umiješati zapijenjini kvasac i obje vrste brašna. Izmiješajti. Posudu prekriti čistom kuhinjskom krpom pa staviti na toplo mjesto da se diže 45 minuta.
Zagrijati tavicu i lagano je nauljiti. Stavljati na vruću tavicu po žlicu smijese. Peći palačinke sa jedne strane pa ih okrenuti i dopeći sa druge strane.
Složiti pečene palačinkice na tanjur posipati šećerom u prahu i komadićima maslaca.
četvrtak, 21. svibnja 2015.
Ajme, koliko nas je! Špinat
Ajme, koliko nas je! je prva igra nastala na food blog prostoru bivše Jugoslavije. Igra je započela u kolovozu 2008 na inicijativu food blogerice Snježane. Nakon drugog kruga igre u kojoj je sudjelovalo čak 12 sudionika, reakcijom osnivačice igra je dobila ime.
Tema u svibnju je špinat a ovomjesečna domaćica je Snežana.
Prva asocijacija na špinat mi je špinat na mlijeku koji stvarno obožavam. U vrijeme dok sam aktivno sudjelovala na jednom forumu, na kojem je jedna od tema bila što danas kuhamo, zaradila sam nadimak pire, špinat i pohano jer je to barem jednom tjedno bilo kod nas doma za ručak.
Kako ne bih prijavljivala nešto tako obično kao špinat na mlijeku izbor je pao na pitu sa špinatom. Tijesto sam posudila od Monike a nadjev je nekakav spoj isprobnaih recepata za ovu vrstu pita obogaćen povrćem koje sam pronašla u hladnjaku.
RECEPT:
Recept za ispis
75 g brašna
50 g kukuruznog brašna
1/2 žličice soli
1/4 žličice praška za pecivo
65 g maslaca
50 g krem sira
1 žumanjak
Nadjev:
100 g špeka, tanko narezanog
250 g svježeg špinata
1 žlica vegete
1/2 paprike
1/2 tikvice
1 mladi češnjak
200 g krem sira
100 g kiselog vrhnja
2 jaja
sol
papar
Pomiješajte obje vrste brašna, dodajte sol i prašak za pecivo i maslac narezan na manje komadiće. Maslac prstima utrljajte u brašno dok ne dobijete smjesu nalik grubim krušnim mrvicama.Zatim dodajte sir i žumanjak pa sve zajedno umijesite u tijesto. Omotajte prozirnom folijom pa stavite u hladnjak na 30 minuta.
Namastite i pobrašnite okrugli kalup za pite.
Zagrijte pećnicu na 180 C.
Tijesto razvaljajte na pobrašnjenoj radnoj površine pa njime obložite pripremljeni kalup. Vratite kalup sa tijestom u hladnjak na daljnijh 15 minuta, a zatim pecite u prethodno zagrijanoj pećnici 15 minuta dok rubovi pite ne počnu dobivati boju.
Za nadjev dobro zagrijte suhu praznu tavicu. Na zagrijanu tavicu stavite tanko narezani špek pa ga pecite sa obje strane dok ne postane hrskav. Složite pečeni špek na tanjur koji ste obložili kuhinjskim ubrusom. Sačuvajte masnoću koju je špek pustio tijekom pečenja. Špinat operiti i očistite pa ga nasjeckajte ma manje komadiće. Nasjeckajte i mladi češnjak i papriku a tikvicu naribajte.Zagrijte masnoću koju ste sačuvali od prženja špeka pa na njoj kratko popržite svo povrće. Dodajte i žlicu vegete. Ostavite da se malo ohladi. U drugoj posudi pomiješajte krem sir sa kiselim vrhnjem i jajima. Umiješajte prohlađeno povrće pa začiniti soli i paprom po želji.
Na dno polupećene podloge za pitu složite prženi špek ali sačuvajte nekoliko komadića koje ćete na kraju složiti na vrh pite. Pripremljeni nadjev ulite u kalup pa po vrhu posložite špek koji ste sačuvali. Pecite u prethodno zagrijanoj pećnici 45 minuta.
Poslužite toplo.
ponedjeljak, 18. svibnja 2015.
Trostuko zadovoljstvo
Ovaj vikend iza nas provela sam na meni najdraži način, u kuhinji. Bilo je izuzetno produktivno ali više o tome za koji dan na blogu.
Za sada jedan stari, provjereni recept...
RECEPT:
Recept za ispis
Za biskvit:
6 jaja
200 g šećera
50 g mljevenih oraha
2 žlice krušnih mrvica ili samljevenih keksa
3 žlice brašna
1 žličica praška za pecivo
Za međusloj:
Petit buerre keksi
mlijeko
rum
Za kremu:
700 ml mlijeka
200 g šećera
60 g škrobnog brašna (gustina)
mahuna vanilije
250 g maslaca
100 g čokolade
Za ukras:
Čokoladne strugotine
Zagrijati pećnicu na 180 C.
Namastiti i pobrašniti duboki lim dimenzija 20 x 35 cm.
Odvojiti bjelanjke od žumanjaka. Mikserom istući bjelanjke u čvrsti snijeg.
Miksati žumanjke sa šećerom dok smjesa ne postane pjenasta i ne posvijetli. Postepeno umiješati mljevene orahe, krušne mrvice, brašno i prašak za pecivo. Izmiješati. Na kraju nježno umiješati ranije pripremljen snijeg od bjelanjka. Dobivenu smjesu rasporediti u pripremljeni lim za pečenje i zagladiti površinu. Peći u prethodno zagrijanoj pećnici 20-25 minuta. Ohladiti.
Za kremu u prikladni lonac staviti 500 ml mlijeka, šećer, srž i mahunu vanilije. Kuhati dok ne provrije. Preostalih 200 ml mlijeka pomiješati sa gustinom. Kada mlijeko provrije u tankom mlazu uliti smjesu mlijeka i gustina. Kuhati uz stalno miješanje dok se smjesa ne zgusne. Izvadite mahunu vanilije pa ostavite kremu da se ohladi.
Pjenasto izmiksajte omekšali maslac. Umiješajte ohlađenu kremu pa sve dobro izradite tako da dobijete jednoličnu kremu.
Otopite čokoladu na pari.
Kremu podijelite na dva jednaka dijela pa u jednu polovicu umiješajte otopljenu čokoladu.
Ohlađeni biskvit premažite bijelom kremom.
Mlijeko pomiješajte sa malo ruma. Umočite svaki Petit buerre keks u smjesu mlijeka i ruma pa ih slažite na bijelu kremu. Preko keksi premažite čokoladnu kremu. Zagladite površinu pa ukrasite čokoladnim strugotinama.
Ohladite.
Prije posluživanja narežite po želji.
petak, 15. svibnja 2015.
Patin petnaesti- Kukuruzni puding
Patin petnaesti je food blogerska igrica koju je osmislila Mimi sa bloga Mimi s kingdom.
Svakog mjeseca pripremamo jedan recept, onaj koji je na prethodnom glasanju dobio najviše glasova, a recepti su iz Velikog narodnog kuvara autorice Spasenije Pate Marković.
Ovoga mjeseca zadatak je bilo napraviti puding od kukuruznog brašna.
Mene ovo podsjeća na našu zlevanku, samo je malo pahuljastije teksture zbog snijega od bjelanjaka. Ja sam umijesto prevrerelog sira, za koji još uopće nisam sigurna što je, koristila kuhani dimljeni sir. I bilo je jako ukusno, super za doručak.
Količine u originalnom receptu su mi se činile poprilično obilne pa sam ja radila puding od polovice mjere namirnica i takav recept donosim u nastavku.
RECEPT:
Recept za ispis
500 ml mlijeka
125 g kukuruznog brašna
2 jaja
50 g maslaca
250 g naribanog kuhanog, dimljenog sira
sol
2 žlice otopljenog maslaca
Namastite i pobrašnite vatrostalnu posudu. Zagrijte pećnicu na 190 C. U prikladni lonac stavite mlijeko pa ga kuhajte na vatri dok ne provrije. Kada je mlijeko provrelo postepeno, uz stalno miješanje, umiješajte kukuruzno brašno, kako se ne bi stvorile grudice. Maknite lonac sa vatre i stavite ga sa strane da se ohladi.
Odvojite žumanjke od bjelanjaka. Bjelanjke istucite u čvrsti snijeg. Žumanjke pomiješajte sa omekšalim maslacem pa dobivenu smjesu umiješajte u kuhanu i ohlađenu smjesu mlijeka i kukuruznog brašna. Umiješajte i naribani sir i soli po okusu. Na kraju umiješajte i snijeg od bjelanjka. Izmiješajte. Dobivenu smjesu istresite u pripremljeni kalup i zagladite površinu. Prelite otopljenim maslacem pa pecite u prethodno zagrijanoj pećnici 45 minuta. Tijekom pečenja par puta nagnite kalup na različite strane kako bi rasporedili maslac po pudingu.
Poslužite mlako, narezano po želji.
ponedjeljak, 11. svibnja 2015.
Cheesecake sa jagodama
Prije nekih tjedan, dva naišla sam na članak 20 food blog trendova koji moraju nestati u 2015. Pročitala sam ga, nasmijala se i generalno se složila sa prijedlozima i onda sam ga zaboravila sve dok nisam naišla na ovaj recept. Pretpostavljam zbog kilometarskog naziva recepta i tog curenja umaka od jagoda :)
Ukoliko odlučite zanemariti savjete iz članka i ipak isprobati tortu svakako vam je preporučujem, jer je zaista ukusna a dodatna preporuka je što je ovo prva torta od sira kojoj se ova podloga od keksiju dala odvojiti od kalupa i lijepo se odrezati.
RECEPT:
Recept za ispis
Za podlogu:
200 g digestive keksa
50 g badema
75 g maslaca
Za kremu od sira:
400 g krem sira
2 jaja
30 g škrobnog brašna
90 g šećera
srž 1/2 mahune vanilije
150 g kiselog vrhnja
Za jagode:
250 g jagoda
2-3 žlice smeđeg šećera
1 žlica balzamičnog octa
Zagrijte pećnicu na 200 C. Namastite i pobrašnite okrugli kalup za torte promjera 18 cm.
ZA podlogu sitno izmeljite kekse i bademe. Rastopite maslac pa ga pomiješajte sa mljevenim keksima i bademima. Pomiješajte. Dobivenu smjesu utisnite u pripremljeni kalup. Ja volim tu podlogu pa je utisnem i uz stjenke kalupa. kada ga utisnem prstima ja ja još dodatno utabam podlogu čašom kako bi bila sigurna da je čvrsta. Tako pripremljenu podlogu pecite u prethodno zagrijanoj pećnici 10 minuta. Ohladite. Dok se pečena podloga hladi pripremite kremu od sira.
Odvojite žumanjke od bjelanjaka. Bjelanjke sa 20 g šećera istucite u čvrsti snijeg. U drugu posudu stavite krem sir, žumanjke, preostalih 70 g šećera, srž vanilije i kiselo vrhnje pa sve izmiksajte dok ne dobijete glatku smjesu. U dobivenu smjesu umiješajte snijeg od bjelanjaka i izmiješajte. Izlite na pečenu podlogu, poravnajte površinu pa stavite u prethodno zagrijanu pećnicu.
Pecite na temperaturi od 200 C 10 minuta pa smanjite temperaturu na 180 i pecite još 30-35 minuta.
Jagode operite i očistite pa ih stavite u vatrostalnu posudu. Dodajte im šećer i balzamični ocat. Pomiješajte. Stavite u pećnicu zagrijanu na 180 C i pecite 45-60 minuta uz povremeno miješanje dok se malo ne zgusne, trebao bi biti kao malo rjeđi pekmez. Ukoliko radite tortu u ovako malom kalupu možete ih peći u pećnici paralelno sa tortom.
Dobro ohladite i tortu i umak prije posluživanja.
četvrtak, 7. svibnja 2015.
Lambada
Nisam nešto ovih dana, nekako sam nervoznjikava. Kaže moja mama da sikćem kao zmija.
Da ne rasipam otrov i ovdje po vama bez duljenja recept.
RECEPT:
Recept za ispis
Za biskvit:
6 jaja
150 g šećera
150 g brašna
1/2 praška za pecivo
Žuta krema:
1 l fante
70 g gustina (ili 3 pudinga od vanilije)
7 žlica šećera
Međusloj:
petit buerre keksi
mlijeko
rum
Bijela krema:
6 žlica brašna
6 žlica šećera
500 ml mlijeka
250 g maslaca
Čokoladna glazura
Zagrijte pećnicu na 180 c.
Namastite u pobrašnite dublji lim za kolače dimenzija 35 x 35 cm.
Odvojite žumanjke od bjelanjaka, pa bjelanjke mikserom istucite u čvrsti snijeg. Šećer i žumanjke miksajte dok se šećer ne otopi i dobijete svijetlu pjenastu smjesu. Prosijte brašno sa praškom za pecivo pa umiješajte u smjesu žumanjaka. Na kraju nježno umiješajte i snijeg od bjelanjaka. Dobivenu smjesu izlite u pripremljeni kalup, poravnajte površinu pa pecite u prethodno zagrijanoj pećnici 20-ak minuta. Ohladite.
Za žutu kremu u prikladan lonac izlijte 800 ml fante pa joj dodajte šećer. Kuhajte na umjerenoj vatri dok ne provrije. Preostalih 200 ml fante pomiješajte sa gustinom ili pudingom od vanilije dok ne dobijete glatku smjesu bez grudica. U provrelu fantu ulite mješavinu fante i gustina u tankom mlazu pa kuhajte uz stalno miješanje dok se smjesa ne zgusne. Još vruću kremu od fante prelite preko ohlađenog biskvita.
Pomiješajte mlijeko sa malo ruma u u to umočite petit buerre kekse, koje slažite na žutu kremu odmah dok je još topla. Ohladite.
Za bijelu kremu zagrijavajte 400 ml mlijeka i šećer dok ne provrije. Preos5talih 100 ml mlijeka pomiješajte sa brašnom pa ukuhajte u vruće mlijeko. Kuhajte uz stalno miješanje dok se krema ne zgusne. Ohladite.
Omekšali maslac pjenasto izradite mikserom. Pomiješajte sa ohlađenom bijelom kremom pa dobivenom smjesom premažite kolač. Ohladite.
Prelite čokoladnom glazurom, pa kada se glazura stisne narežite kolač po želji.
ponedjeljak, 4. svibnja 2015.
Ciabatta sa orasima
Poznata sam po skupljanju recepata. Znate onaj trenutak kada plaćate na blagajni a pored vas stoji hrpa reklamnih knjižica. E kada vidim knjižicu Dr. Oetkera meni se oči rašire kao djetetu u trgovini slatkiša. Bez obzira na hrpu kuharica koje stoje na polici moje knjižnice i prednosti interneta u tim knjižicama uvijek pronađen nešto vrijedno isprobavanja.
Ovaj kruh je iz jedne od tih knjižica koja reklamira kvasac. Pokušala sam pronaći sliku te knjižice na webu, ali svemogući google je ovoga puta nije mogao pronaći.
Ovo je malo kompaktniji kruh koji je vrlo jednostavna i brz za pripremu. Ukoliko volite ovakav tip kruhova svakako Vam preporučam da ga isprobate.
RECEPT:
Recept za ispis
200 g oraha, tostiranih i krupno sjeckanih
300 g brašna
1 paketić suhog kvasca
1 žličica soli
200 ml vode
4 žlice maslinovog ulja
Zagrijte pećnicu na 220 C.
Lim za pečenje obložite papirom.
U posudi pomiješajte brašno i kvasac. Dodajte 2/3 oraha i sve ostale sastojke, sol, vodu i maslinovo ulje pa ga umijesite dok ne dobijete glatko tijesto.Radnu površinu lagano pobrašnite pa na nju stavite umijšano tijesto. Oblikujte ga u kruščić pa ga prebacite na pripremljeni lim. Po vrhu utisnite preostale orahe pa stavite kruh na toplo mjesto da se diže 15-ak minuta.
Pecite u prethodno zagrijanoj pećnici 25-30 minuta.