petak, 29. siječnja 2016.
Ajme koliko nas je! Rogač
Ajme, koliko nas je! je prva igra nastala na food blog prostoru bivše Jugoslavije. Igra je započela u kolovozu 2008 na inicijativu food blogerice Snježane. Nakon drugog kruga igre u kojoj je sudjelovalo čak 12 sudionika, reakcijom osnivačice igra je dobila ime.
Tema mjeseca siječnja je rogač, a ovomjesečna domaćica je Nikolina.
Ja i nisam neki ljubitelj rogača nekako mi ima preintenzivan miris, i do sada sam ga zaobilazila u velikom luku. Radila sam ja kolače sa rogačem jer mi ih sestra jako voli ali ja ih baš i nisam jela.
Ali ovaj vijenac ovo je nešto prefino. Ja sam pojela tri šnite. Tako da ako vam treba neki kolač da uvjerite kušače da je rogač fin, ne tražite dalje ovo je taj.
Recept sam posudila od Ane i nisam baš ništa mijenjala a recept za nadjev od rogača je Nevenin i ni njega nisam mijenjala. Čak ni količinu šećera nisam smanjila ;)
RECEPT:
Recept za ispis
Za tijesto:
650 g brašna
1 paketić instant kvasca
100 g šećera
100 g maslaca
prstohvat soli
2 jaja
250 ml mlijeka
naribana korica jedne naranče
Za nadjev:
200 ml vrhnja za šlag
naribana korica jedne naranče
5 žlica meda od bagrema
3 žlice svježe cijeđenog soka od naranče
100 g tostiranih i mljevenih badema
1/2 žličice začina za speculaas kekse
75 g mljevenog rogača
20 g maslaca
Za premaz:
Pekmez od marelice
Zagrijte mlijeko pa u njega umiješajte žlicu šećera i instant kvasac. Pomiješajte i ostavite na toplom mjestu da se aktivira. Za to vrijeme rastopite maslac na laganoj vatri.
Prosijte brašno i pomiješajte ga sa soli.
U prikladnoj posudi lagano izradite jaja pa im dodajte otopljeni, malo prohlađeni, maslac, aktivirani kvasac i naribanu koricu naranče. Malo pomalo umiješajte prosijanu smjesu brašna i soli. Umijesite glatko tijesto. Tijesto oblikujte u kuglu, pobrašnite ga i vratite u posudu pa ga stavite na toplo mjesto da se diže 1 sat ili dok mu se ne udvostruči volumen.
Za nadjev pomiješajte vrhnje za šlag i koricu naranče pa kuhajte na umjerenoj vatri dok ne provrije.
Umiješajte med, sok naranče, mljevene bademe, začine i rogač i sve dobro izmiješajte. Vratite na laganu vatru pa kuhajte uz povremeno miješanje još 10-ak minuta dok se smjesa malo ne zgusne.
Umiješajte maslac pa ostavite da se malo ohladi prije nadjevanja vijenca.
Namastite i pobrašnite kalup za kuglof.
Pobrašnite radnu površinu pa na nju istresite dignuto tijesto. Razvaljajte tijesto u pravokutnik tako da tijesto bude pola centimetra debljine. Premažite tijesto pripremljenim namazom od rogača. Urolajte tijesto u roladu pa ga premažite pripremljenim nadjevom od rogača. Oštrim nožem prerežite roladu duljinom na dvije polovice. Upletite ih u pletenicu i stavite u pripremljeni kalup.
Prekrite čistom kuhinjskim krpom pa stavite na toplo da se diže još pola sata.
Zagrijte pećnicu na 200 C.
Dignuti vijenac stavite peći u prethodno zagrijanu pećnicu. Nakon 10 minuta smanjite temperaturu pećnice na 180 C pa nastavite peći kolač još 30-ak minuta dok se lijepo ne zarumeni.
Pečeni kolač izvadite iz pećnice. Zagrijte pekmez od marelice pa njome premažite još vrući vijenac kako bi dobio lijepi sjaj.
utorak, 26. siječnja 2016.
Torta sa šumskim voćem i kokosom
Sjećate se kada je u šestom i sedmom mjesecu prošle godine pod istragom bio Nevenin blog Hleb i lale?
E pa bilo je planu da onda obajvim ovaj recept ali eto nije išlo.
Jako volim Nevenin blog i kada je prije neki dan objavila recept za novu Miljanovu tortu onda sam se sjetila da sam i probala jednu od tih čuvenih Nevenino-Miljanovih rođendanskih torti.
Kod nas doma je situacija bila ista kao i kod Nevene, meni se dopala torta a ostali će joj ipak trebati dati drugu šansu. Nekako im u cjelini nije sjela, jednima je bio dobar biskvit a jednima krema.
Original recepta možete pronaći ovdje. Ja sam u svojoj prilagođenoj verziji, naravno smanjila šećer. Nekako kao da mi je to postala poštapalica, u zadnje vrijeme kada krenem pisati o promjenama koje sam napravila u odnosu na original, prva je uvijek smanjila sam šećer, zvučim kao pokvarena ploča.
RECEPT:
Recept za ispis
Za biskvit:
200 g šećera
170 g brašna
80 g kakaa
1 žličica praška za pecivo
1 žličica sode bikarbone
prstohvat soli
2 jaja
180 ml mlijeka
6 žlica ulja
2 žličice arome vanilije
180 ml vruće vode
Glazura sa bijelom čokoladom i kokosom
4 žlice krem sira
500 ml vrhnja za šlag
100 g kokosa
400 g bijele čokolade
Za nadjev:
100 g čokolade sa visokim udjelom kakaa
400 g šumskog voća
pekmez od kupine
Za ukras:
kokos
Zagrijte pećnicu na 180 C. Okrugli kalup za torte namastite i pobrašnite pa ga još i obložite papirom za pečenje. U prikladnoj posudi iziješajte sve suhe sastojke za biskvit; šećer, brašno, kakao, prašak za pecivo, sodu bikarbonu i sol.
U drugoj posudi pjenjačom izmiješajte jaja, mlijeko i ulje. Pomiješajte suhe sa mokrim sastojcima. Izmiješajte. Umiješajte i vruću vodu pa sve izmiješajte tako da dobijete glatku smjesu.
Pecite u prethodno zagrijanoj pećnici 50-ak minuta. Testirajte čačkalicom.
Pečeni biskvit izvadite iz pećnice pa ga ostavite da se ohladi.
Za glazuru na pari otopite bijelu čokoladu. Mikserom vrhnje za šlag istucite u čvrsti šlag. Dodajte krem sir i kokos pa miješajte dok ne dobijete jednoličnu smjesu. Na kraju umiješajte i prohlađenu, otopljenu bijelu čokoladu.
Na pari otopite i tamnu čokoladu.
Ohlađeni biskvit izvadite iz kalupa pa ga prerežite dva puta po dužini, tako da dobijete tri lista. Najdonji list biskvita premažite pekmezom od kupine pa po njemu rasporedite polovicu šumskog voća. Poklopite drugim listom biskvita koji premažite otopljenom tamnom čokoladom pa po njemu rasporedite ostatak šumskog voća. Poklopite trećim listom biskvita pa omažite tortu kokos glazurom. Posipajte kokosom pa je ostavite u hladnjaku da se dobro ohladi prije posluživanja.
četvrtak, 21. siječnja 2016.
Kakao lješnjak musli
Uz to što se volim motati po kuhinji jako ali baš jako volim čitati. Čitam u svakoj prilici i svugdje, u tramvaju, u krevetu, dok doručkujem, na kauču, za vrijeme reklama ako gledam tv, uglavnom u svakom slobodnom trenutku. I tako sam krajem 2014 na Pinterestu naišla na ovaj čitalački izazov pa sam si pomislila pa zašto ne, sudjelujem u razno raznim kuharskim i svašta sam novo isprobala.
I bilo je zanimljivo. Zadana vam je samo tema a autora i naslov knjige birate same. Moram biti iskrena i reći da sam pročitala super knjiga zahvaljujući ovom izazovu.
Nisam baš stigla izvršiti izazov u cijelosti U 2015 i jučer navečer sam pročitala zadnju knjigu sa popisa. Ostala mi je drama za pročitati. Odlučila sam se da to budu Razbojnici Friedrica Shillera. I sad dolazimo do poante ovoga posta. Pokušala sam pročitati te Razbojnike u srednjoj školi kao dio obavezne lektire. I jesam. Ali ni onda mi nisu baš bili jasni. Dobro shvatila sam generalno o čemu se radi, dva brata, jedan očev ljubimac drugi malo manje. Ovaj manje ljubimac ocrni ljubimca u očevim očima i tu se priča krene razvijati.
I sada sam ju tako shvatila i ništa više , namučila me ta knjižica od nekih stotinjak stranica, čitala sam je punih tjedan dana i nikako da dođem do zadnje stranice. A bila sam tako sigurna da ću je sada u potpunosti drugačije doživjeti, ipak sam starija i kao pametnija.
I pitam ja vas sad, jasno mi je da se neki književni klasici moraju pročitati, ali nekako me ne čudi što klinci ne vole čitati kad ih izmuče ovakvim lektirama. Meni to prije 25 godina nije bilo ni zanimljivo ni baš razumljivo a kako je njima danas to nejasno i zbunjujuće mogu si samo zamišljati. Možda je ipak potrebno malo modernizirati popis lektire.
Dobro sad dosta mog lamentiranja ajmo na recept.
Ovi musli su bili moje društvo dok sam se borila sa Razbojnicima. Obečajem da se sa njima nećete mučiti već će Vam glatko kliznuti niz grlo jer su stvarno fini. Ovi musli nisu pretjerano slatki, pa ako volite slađe povečajte malo količinu meda.
Original recepta možete pronaći ovdje.
E da ako je netko zainteresiran postoji i novi izazov za ovu godinu.
RECEPT:
Recept za ispis
330 g zobenih pahuljica
100 g quinoe
180 g tostiranih lješnjaka, grubo nasjeckanih
1 žličica cimeta
55 g kokosovog ulja
100 ml bagremovog meda
2 žlice kakaa
1 bjelanjak
150 g sušenog voća po želji ( ja sam koristila grožđice i brusnice)
Zagrijte pećnicu na 170 C.
U većoj zdjeli pomiješajte zobene pahuljice, quinou, lješnjak i cimet. U prikladnu posudu stavite kokosovo ulje i med pa zagrijavajte na laganoj vatri dok se sve ne otopi i poveže. Maknite sa vatre pa dodajte kakao i dobro izmiješajte. Izlite dobivenu smjesu u suhe sastojke pa dobro izmiješajte.Bjelanjak pjenjačom istucite tako da dobijete mekani snijeg pa i njega umiješajte u smjesu. Lim obložite papirom za pečenje pa po njemu rasporedite izmiješane musle. Pecite u prethodno zagrijanoj pećnici 30 minuta. Izvadite iz pećnice promiješajte i umiješajte suho voće. Ohladite.
Ohlađene musle spremite u staklenku.
ponedjeljak, 18. siječnja 2016.
Francuski baguette
Nakon kraće pauze ponovno nastavljam mijesiti kruh.
Ne znam jeste li primijetili ali ova vrsta kruha nekada se zvala francuz, no dobro barem sam je ja tako zvala. A sada valjda kako bi bili otmjeniji ovu vrstu kruha, zovemo baguette.
Uopće nisam primijetila kada se to promijenilo, lukavo su mi podvalili promjenu imena.
Super mi je što ga ja i dalje zovem francuz i svi znaju o čemu pričam :)
Imam samo riječi hvale sa ovaj kruh, izuzetno ga je jednostavno napraviti, ima super hrskavu koricu i krasnu unutarnju strukturu. Original recepta možete pronaći u ovoj kuharici.
RECEPT:
Recept za ispis
400 g brašna
1 žličica soli
1 žličica instant kvasca
240 ml mlake vode
U prikladnoj posudi pomiješajte sve sastojke, pa ih promiješajte drvenom kuhačom. Dobiveno poluumiješano tijesto istresite na radnu površinu pa nastavite mijesiti dok se svi sastojci ne povežu. Dobiti ćete čvrsto malo ljepljivo tijesto. Oblikujte ga u kuglu pa ga ostavite da se odmori 5 minuta. Nakon toga vremena lagano pobrašnite radnu površinu pa nastavite mijesiti tijesto dok ne dobijete glatko tijesto, otprilike 5 minuta. Posudu u kojoj ste na početku umiješali sve sastojke malo namastite maslinovim uljem pa stqavite tijesto u njega. Prekrite ga rastezljivom folijom pa ga odmah stavite u hladnjak. Tijesto bi trebalo prenoćiti u hladnjaku prije sljedećeg koraka. Isto tako može biti u hladnjaku i do 4 dana tako da možete umijesiti veću količinu tijesta i samo po potrebi vaditi tijesto iz hladnjaka.
Tijesto izvadite iz hladnjaka dva sata prije daljnjeg oblikovanja. Zagrijano tijesto istresite na lagano pobrašnjenu radnu površinu pa ga podijelite na dva jednaka djela. Rukama istanjite svaki komad tijesta u tanki četverokut. Zamotajte tijesto poput rolade pa ga još malo izduljite dlanovima. Ponovite sa drugim komadom tijesta.
Lagano nauljite vrh svakog baguetta i stavite ih na dizanje na lim koji ste prethodno obložili čistom kuhinjskom krpom koju ste dobro pobrašnili. Između dva baguetta formirajte pregradu od krpe. Nisam sigurana kako bih to objasnila, link originalnog recepta vodi na naslovnicu knjige gdje se vidi kako bi to trebalo izgledati.
Prekrite baguette ponovno rastezljivom folijom i stavite ih na toplo mjesto da se dižu 90 minuta.
45 minuta prije početka pečenja upalite pećnicu na 230 C. Na dno pećnicu stavite vatrostalnu posudu u koju ćete uliti vodu tik prije nego što baguette stavite u pećnicu.
15 minuta prije nego što ćete baguette staviti u pećnicu maknite rastezljivu foliju. Nježno preselite baguette na lim za pečenje. Baguette prije pečenja zarežite po želji. Sada slijedi škakljiv dio. U vatrostalnu posudu koju ste stavili na dno pećnice ulite 2,5 dl vruće vode, pa onda brzo stavite baguette u pećnicu i zatvorite kako vodna para ne bi pobjegla van.
Pecite baguette 12 minuta, pa zarotirajte lim i pecite ih još dodatnih 15-25 minuta, ovisno o vašoj pećnici.
Pečene baguette ohladite na metalnoj rešetki prije konzumacije.
petak, 15. siječnja 2016.
Patin 15-Limunove zvjezdice
Patin petnaesti je food blogerska igrica koju je osmislila Mimi sa bloga Mimi s kingdom.
Svakog mjeseca pripremamo jedan recept, onaj koji je na prethodnom glasanju dobio najviše glasova, a recepti su iz Velikog narodnog kuvara autorice Spasenije Pate Marković.
Ovog mjeseca zadatak je bio napraviti limunove zvjezdice.
Nisu loši ovi keksići, super mi je taj okus limuna u njima. Mislila sam da ih neću još i posipati šećerom u prahu jer će biti preslatki onda ali stvarno nisu. A i ne izgledaju baš nešto atraktivno bez tog šećera u prahu po vrhu.
Jedina zamjerka je ta hrskavost, u originalnom receptu kaže da ih je potrebno razvaljati na pola prsta debljine pa i onda premazati snijegom od bjelanjaka i peći ali paziti da ostanu svijetli. E ako pokušate zadovoljiti sve te kriterije keksići neće biti hrskavi nego više nekako žilavasti.
Ja baš doma i ne koristim šećer u kockama pa sam navedenu mjeru u kockama pretvorila u žlice i tako ću ih i navesti u receptu. Isto tako radila sam samo pola mjere recepta i sukladno tome u tijesto bi trebao ići sok pola limuna, ali meni to nije bilo dovoljno jer mi se tijesto nije htjelo povezati tako da sam ja stavila sok cijelog limuna.
RECEPT:
Recept za ispis
Za tijesto:
100 g maslaca
250 g brašna
7 žlica šećera
1 tvrdo kuhani žumanjak, pasiran
naribana korica 1 limuna
sok 1 limuna
Za premaz:
1 bjelanjak
malo šećera
Za posip šećer u prahu
Zagrijte pećnicu na 180 C. Obložiti dva lima papirom za pečenje.
Na radnu površinu prosijati brašno, dodati maslac narezan na manje komadiće, pasirani žumanjak, koru i sok limuna. Umijesiti glatko tijesto.
Tijesto razvaljati pa izrezivati u oblike zvjezdica i slagati na pripremljene limove.
Bjelanjke istući u čvrsti snijeg. Svaki keksić premazati sa malo snijega od bjelanjak i posipati šećerom. Peći u prethodno zagrijanoj pećnici 8-10 minuta ali paziti da keksići ostanu svijetli.
Ohladiti.
Ohlađene keksiće posipati šećerom u prahu i poslužiti.
ponedjeljak, 11. siječnja 2016.
Limunski kolač sa jogurtom
Nije me bilo neko vrijeme na blogu i općenito ovdje u ovom našem malom blogerskom svijetu. Vidim da se svašta izdogađalo, između ostaloga i to da je ovaj moj blog pod istragom FBI rukavica. Uopće Vam ne mogu opisati kako sam sretna i počašćena što ste odabrale baš mene.
Osjećam se kao da sam prošla inicijaciju i tek sam sada stvarno dio ove blog zajednice.
Druga stvar koja mi je pala na pamet kada sam vidjela da sam ja odabrana je bila, o ne a što ću ja sad raditi pa sada nemam što za istraživati ova dva mjeseca.
Kao i svaka domačića mučila sam se što Vam ponuditi kada ste mi došli u posjet. Nakon malo razmišljanja odlučila sam se za ovaj limunski kruh jer nekako mislim da sam se usavršila u ovom tipu kolača obzirom da ih u zadnje vrijeme stvarno često pripremam kako bi unijela malo raznolikosti uz naše doručke.
Uglavnom dragi svi, dobro došli!
Original recepta možete pronaći ovdje, ja sam za razliku od originala u tijesto osim limunove korice umiješala i komadiće limuna kako bi dodatno naglasila tu citrusnu notu kolača.
RECEPT:
Recept za ispis
Za kolač:
120 ml maslinovog ulja
240 g brašna
120 g mljevenih badema
2 žličice praška za pecivo
prstohvat soli
200 g šećera
3 jaja
120 ml jogurta
2 limuna
srž mahune vanilije
Za preljev:
šećer u prahu
sok pola limuna
Zagrijte pećnicu na 190 C.
Namastite i pobrašnite duguljasti kalup za pečenje.
U zdjelu prosijte brašno sa praškom za pecivo. Umješajte sol i mljevene bademe.
U drugoj posudi pjenasto izmikšajte jaja sa šećerom U pjenastu smjesu umiješajte maslinovo ulje i jogurt. Naribajte limunovu koricu a limun ogulite i odstranite bijelu opnu pa meso limuna narežite na manje komadiće. I koricu i meso limuna te srž mahune vanilije umiješajte u smjesu jaja. Umiješajte i prosijano brašno.
Dobivenu smjesu istresite u pripremljeni kalup, zagladite površinu pa pecite u prethodno zagrijanoj pećnici 45-60 minuta dok ne dobije lijepu boju.
Za preljev pomiješajte sok polovice limuna sa toliko šećera u prahu da dobijete gustu smjesu. Prelite po još vrućem kolaču.
Prije posluživanja narežite na šnite.